Navigation


 Sayfa :Hizmetlerimiz Favorilerinize Ekleyin

Hizmetlerimiz

 

 

Kuru temizleme nasıl yapılır

 Kuru temizleme; giysilerin daha uzun süre kullanılabilmesi için tekstil ürünlerinin kumaş dokularını, renklerini ve kalitesini bozmayan maddelerle özel üretim kuru temizleme makinalarında yapılan temizlemedir.

Kuru temizleme işlemi süresince, giysilerdeki kir ve lekeleri çıkartmak için solvent adı verilen özel bir çözücü madde kullanılır. Bu kuru temizleme işlemine özel çözücünün içeriğinde hemen hemen hiç su olmamasından dolayı yapılan bu işleme "kuru temizleme" denilmektedir.
Bu anlamda kuru temizleme nasıl yapılır sorusunun cevabı; bu temizleme işleminini ismiyle çelişir bir şekilde aslında kuru olarak yapılmaması ve klasik yıkamada kullanılan suyun yerine solventin kullanılmasıdır.

Dünyada Kuru Temizleme ve İnsan Sağlığı

Dünyadaki neredeyse bütün profesyonel kuru temizlemeciler, kuru temizleme işlemi sırasında “perkloroetilen” veya kısaca “perk” denilen çözücüyü kullanmaktadırlar. Bu çözücü; suyu emdikten sonra şişen, ardından kısalan bir başka deyişle hidrofilik özelliği bulunan kumaşdaki tekstil liflerini, dokularını yıpratmaz. Kumaş liflerinin kuru temizleme yapıldığı sırada emmiş oldukları bu çözücü, kurutma işlemini sırasında giysilerden arındırılır.
Çünkü; tambur ısısı içindeki hava 70 dereceye ulaştığında buharlaşır, buharlaştıktan sonra da kumaş dokularını bozmadan, giysiler üzerinde nemlilik bırakmadan buhar olarak terk eder. Ürünlerin kurutulma işleminden sonra perkin tamamen kuruması, nemli kalmaması insan sağlığı açısından önem gösterilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden bütün ASLIM KURU TEMİZLEME DE İtalyan multimatic ve Alman böwe kuru temizleme makinaları kullanılarak tam bir kurutma kontrolü sağlanmaktadır. ASLIM kuru temizleme mağazalarında ölçülen perkin oranları dünya standartlarını belirleyen seviyelerin de çok altındadır.

Kuru Temizleme Tarihi

Kuru temizlemenin bulunması en eski zamanlara, tekstil giysilerinin kullanılmasının ilk dönemlerine kadar uzanır. Önceleri küllü su, amonyak ve bir çeşit killi toprakla karıştırılan sudan giysilerin üzerinde oluşan yağları gidermek için faydalanılıyordu. Kuru temizlemenin nasıl bulunduğu konusunda birçok iddia bulunmasına rağmen içinde petrol barındıran bir sıvının makinea yağına bulanmış bir kumaş parçasının üstüne dökülmesi ve buharlaşmasının ardından lekenin kumaştan kuru temizlemenin doğuşu hakkında herkesin üzerinde birleştiği tek noktadır. İlk kuru temizleme mağazası 1840 yılında Paris’te Jolly-Belin tarafından açılmıştır.

Kuru Temizlemenin Avantajları

 Santrifüjlü çamaşır yıkama makinaları, güneş ışığına karşı çamaşırları asarak kurutma, bilinçsiz metotlarla yapılan temizleme, ütüleme ve leke çıkarma müdaheleleri giysilerinize zarar vererek kullanım sürelerinin kısalmalarına neden olur. Yapılan bakım ve temizleme işlemlerinin uzman ekiplerle, profesyonel ekipmanlarla ve kumaş özelliklerine dikkat edilerek yapılması; kuru temizleme işleminin vazgeçilmez olmasının ve milyonlarca yeni kıyafetin "Dry Clean Only" (Sadece Kuru Temizleme) diye talimatlandırılmasının bir diğer nedenidir.
Sık kuru temizleme yaptırmanın diğer bir avantajı giysilerinizde uzun süre kaldığında sararmaya neden olabilecek kir ve lekelerin zamanında çıkarılmasıdır.

 

Ütüleme

Kuru temizlemizde en son teknoloji yüksek buhar kapasiteli deneyimli ekip tarafından temizleme işlemi biten giysileriniz ütülenip   askılanıp poşetlendikten sonra teslimata hazır hale getirilir.

  

Halı Yıkama İşleri


Halılarınız ASLIM halı yıkamada en son teknoloji makina ve deneyimli profosyonel ekibimiz tarafından temizlenir Lekelerinden arındırılır dış etkenlerden korunması için poşetlenip siz değerli müşterilerimize teslim edilir. 

 

  

 

 


İletişim Formu

  Ad Soyad*   
  E-mail*   
  Ülke   
  Konu*   
  Açıklama*   
  Şifreyi Yazın *

x34BZ

Burası >>

* Alanların doldurulması zorunludur.


 

İletişim Numaralarımız

Merkez :90 256 614 3835
Fabrika :90 256 622 1392
Kusadasi :90 256 622 1764
Gsm :90 542 622 1392
Gsm :90 533 247 7708

Okumadan Geçmeyin
MeteoDiğerMerkez : Türkmen Mahallesi Bahçe Arası Sokak No: 5 Kuşadası / Aydın Tel: 256 . 614 38 35
Fabrika : Süleyman Demirel Bulvarı Sanayi Sitesi Karşısı, Kural İş Merkezi No: 60 Kuşadası / Aydın

Kredi Kartı Geçerlidir